We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

CLAUSTROPHOBIC UNIVERSE

by MARIUSZ DUDA

/
  • Streaming + Download

    Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
    Purchasable with gift card

      €9 EUR  or more

     

1.
KNOCK LOCK 03:58
2.
3.
4.
5.
2084 04:40
6.
ESCAPE POD 06:52
7.
8.
9.

about

Let's make one thing clear right from the start: "Claustrophobic Universe" is not an album inspired by books about astronomy and astrophysics. It's an album about a journey into our mind. The universe here is a metaphor for our escape from reality, escape to the place where we soothe our response to stimuli.

We don't need to look at the night sky. We find planets floating in a bowl of milk instead of breakfast cereal, stars are spilling out of medicine boxes and taste of lemon. Tired with information noise - represented on the album by various kinds of dull sounds, distortions, hitting the wall - we travel in our private escape pod towards another inner galaxy, trying to get away from more number filled news and more denials.

It's been a year since we started living in a different world. We have already got used to many new routines. "Claustrophobic Universe" is also a story about habituation, about adaptation to live a life in confinement, a life under constant stress and uncertainty, a life with the never ending war of arguments between two factions: believers and non-believers - in Pandemic, Freedom, Truth, Another Man, God. We have accepted that there are those who will try to convince us that the earth is flat, and those who want us to believe we are not living in 2021, but we went back to 1984, or better yet, that it's now 2084.

"Claustrophobic Universe" is a macrocosm and microcosm in one, it's another step towards total habituation, and another escape from reality full of closed rooms and closed minds. It's also a picture of our times, difficult times, which require a lot of sacrifices. Times of brand new censorship, times when it's getting increasingly difficult to tell where freedom of speech ends and deception begins. Times, which will definitely leave scars on us, not only from battling the actual illnesses, but most of all, from fighting each other and ourselves.

***

Podkreślmy jedno - „Claustrophobic Universe” to nie jest płyta zainspirowana książkami o astronomii i astrofizyce. To płyta o wyprawie w głąb naszego umysłu. Kosmos jest tu jedynie metaforą naszej ucieczki od rzeczywistości, ucieczki do miejsca, w którym wyciszamy reakcje na bodźce.

Już nie musimy wieczorem patrzeć w niebo. Planety znajdujemy codziennie pływające w mleku zamiast płatków śniadaniowych, a gwiazdy wysypują nam się z pudełek po lekach i mają smak cytrynowy. Zmęczeni szumem informacyjnym - który na albumie symbolizują różnego rodzaju odgłosy uderzeń w ścianę, matowe dźwięki i zniekształcenia - udajemy się w naszej prywatnej kapsule ratunkowej w podróż do wewnętrznej galaktyki, żeby chociaż na chwilę oderwać się od informacji o kolejnych liczbach i kolejnych zaprzeczeniach.

Mija rok od kiedy żyjemy w tym jakże innym świecie. Do wielu nowych zwyczajów już się przyzwyczailiśmy. „Claustrophobic Universe” to również opowieść o habituacji, o adaptacji do życia w zamknięciu, do życia w ciągłym stresie i niepewności, do życia w ciągłym zagrożeniu i niekończącej się wojnie myśli pomiędzy dwoma obozami - wierzących i niewierzących. W Pandemię, w Wolność, w Prawdę, w Drugiego Człowieka, w Boga. Przyzwyczailiśmy się też do tego, że jedni wciąż próbują nam wmówić, że ziemia jest płaska, a inni, że wcale nie żyjemy w 2021 tylko cofnęliśmy się do 1984 albo przenieśliśmy od razu do 2084.

„Claustrophobic Universe” to makrokosmos i mikrokosmos w jednym, to kolejny krok w stronę habituacji totalnej i kolejna ucieczka przed rzeczywistością pełną zamkniętych pomieszczeń i umysłów. To również zdjęcie naszych czasów. Czasów trudnych i wymagających wielu wyrzeczeń. Czasów zupełnie nowej cenzury i czasów, w których coraz trudniej nakreślić, gdzie kończy się wolność słowa a zaczyna wprowadzanie w błąd. Czasów, które z pewnością pozostawią w nas trwały ślad nie tylko przez walkę z chorobami, ale przede wszystkim przez walkę nas samych ze sobą.

credits

released April 23, 2021

MARIUSZ DUDA - PIANO, KEYBOARDS, VARIOUS SYNTHESIZERS AND ALL OTHER SOUNDS

RECORDED BETWEEN JANUARY AND MARCH 2021
AT SERAKOS STUDIO, WARSAWA, POLAND BY MAGDA AND ROBERT SRZEDNICCY

MUSIC BY MARIUSZ DUDA

PRODUCED BY MARIUSZ DUDA, MAGDA AND ROBERT SRZEDNICCY

ARTWORK BY HAJO MÜLLER

PHOTO BY TOMASZ PULSAKOWSKI

license

all rights reserved

tags

about

Mariusz Duda Warsaw, Poland

Hi. Perhaps you've heard me in Riverside, maybe you know me from Lunatic Soul. Here, in this place, I'd like to create a completely different music world, connected mainly with electronic music and, occasionally, with... songs :) Welcome!

contact / help

Contact Mariusz Duda

Streaming and
Download help

Report this album or account

If you like CLAUSTROPHOBIC UNIVERSE, you may also like: